Filmoteka Szkolna. Akcja! PDF Drukuj Email
Wpisany przez mgr Aleksandra Buła   
Wtorek, 14 Czerwiec 2011 06:40

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI DZIAŁAŃ

edycja 2010/2011

I. DANE O SZKOLE  I ZESPOLE REALIZUJACYM PROJEKT

Województwo: śląskie

Nazwa szkoły, pełne dane adresowe:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach

ul. Przyszłości 9

42-470 Siewierz (Żelisławice)

tel/fax: (032) 674 17 50

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Tytuł projektu

„Filmoteka Szkolna. Akcja!”

Opiekunowie projektu

mgr Aleksandra Buła

mgr Anna Małecka

Realizatorzy projektu – uczniowie klasy I Gimnazjum

 

II. INFORMACJE O DZIAŁANIACH FILMOWYCH

Rodzaj podjętych działań – prowadzenie zajęć z edukacji filmowej, projekcje polskich filmów, wykonywanie gazetek ściennych, plakatów, tworzenie słowników, przeprowadzenie ankiet, pisanie własnych scenariuszy, kręcenie filmu, redagowanie artykułów prasowych dotyczących filmu, kinematografii.

Organizacja działań:

  1. Ilość zaangażowanych uczniów: 18
  2. Podział obowiązków między uczniami: indywidualne lub grupowe
  3. Opis konkretnych działań, które zostały przeprowadzone:

-          zajęcia dodatkowe z edukacji filmowej, 

-          projekcje wybranych filmów z pakietu Filmoteki Szkolnej,

-          opracowanie słownika filmu,

-          współpraca z redakcją Szkolnej Przygody – prowadzenie kącika filmowego,

-          wykonanie gazetki ściennej dotyczącej historii kinematografii,

-          nakręcenie Szkolnego Teleexpresu na Koncert Charytatywny, 

-          wykonanie plakatu reklamującego pakiet filmoteki Szkolnej,

-          redagowanie przez uczniów własnych scenariuszy filmowych,

-          przeprowadzenie wśród uczniów ankiety na temat wiedzy o polskim filmie,

-          zorganizowanie Nocnego Maratonu Filmowego,

W jakim stopniu realizacja działań pokrywa się z harmonogramem?

Działania z harmonogramu zostały zrealizowane, pewne rzeczy powstały ponad to, co było zaplanowane.

Sojusznicy w projekcie: Eksperci Filmoteki Szkolnej, P. Dyrektor Szkoły, nauczyciel informatyki,  mentorzy w kursie internetowym Filmoteka Szkolna. Akcja!”

III. FORMA SPRAWOZDANIA

 Uczniowie Gimnazjum w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach już drugi rok z rządu brali udział w projekcie Filmoteka szkolna. Akcja!  W tej edycji zostały zaplanowane i zrealizowane następujące działania:

  1. Cykl zajęć w trakcie których wykorzystywano pakiet Filmoteki Szkolnej:

a)      Zajęcia z edukacji filmowej –  dla chętnych uczniów klasy I Gimnazjum w czasie których podejmowana była następująca:

-          Narodziny i historia filmu

-          Gatunki filmowe

-          Twórcy filmu. Etapy produkcji filmowej

-          Adaptacja filmowa

-          Od scenariusza do scenopisu

-          Montaż filmu

-          Dokonywanie wyboru filmu i programu telewizyjnego

-          Czasopisma filmowe

-          Odkrywanie tajemnic reklamy

-          Festiwale i nagrody filmowe

-          Dokonywane wyboru filmu i programu

Wiadomości teoretyczne przekazywane były uczniom w formie wykładu, warsztatów, pogadanki oraz aktywnych metod nauczania i pracę w grupach. Ponadto uczniowie zbierali informacje i materiały w różnych źródłach informacji, dzięki którym mogliśmy poszerzać wiedze o filmie. Bardzo pomocna okazała się w tym przypadku strona internetowa Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Filmoteki Szkolnej.  W ramach zajęć uczniowie oglądali również wybrane pozycje z pakietu Filmoteki Szkolnej. Po każdej projekcji omawialiśmy, analizowaliśmy i dyskutowaliśmy o filmach.

b)      Godzina wychowawcza: przeprowadzone zostały zajęcia według zamieszczonego na stronie internetowej Filmoteki Szkolnej scenariusza; Ecco homo... – współczesna refleksja na temat różnych postaw człowieka wobec zła na podstawie filmu Krzysztofa Krauzego pt.: „Dług”.

  1. Uczestnicy opracowali Słownik filmu, który składa się z trzech części – pierwsza to hasła dotyczące języka filmu, druga to nazwiska reżyserów, aktorów i osób związanych z produkcja filmową, trzecia to ważne w polskiej kinematografii tytuły filmów.
  2. Podjęta została również współpraca z redakcją Szkolnej Przygody. Uczestnicy projektu prowadzili kącik filmowy do którego pisali artykuły np. na temat historii kina, filmu, recenzje obejrzanych filmów.
  3. Wykonana została również gazetka ścienna Krótka historia filmu. Uczniowie sami przygotowali materiały, stworzyli kalendarium, wyszukali ważne cytaty o filmie.
  4. Jednym z nieplanowanych w harmonogramie działań było nakręcenie Szkolnego Teleexpresu na Koncert Charytatywny. Ponieważ każda klasa miała za zadanie coś przygotować na ten ważny w życiu naszej Szkoły dzień, postanowiliśmy wykorzystać nasza wiedzę teoretyczną i zabraliśmy się za  produkcję krótkiego materiału filmowego. Z powodu napiętego harmonogramu sięgnęliśmy po gotowy, pełny humoru scenariusz. Następnie podzieliliśmy się rolami (zaangażowaliśmy również uczniów klasy II Gimnazjum), przemyśleliśmy scenografię i przystąpiliśmy do realizacji. Zadanie wcale nie było łatwe do wykonania, wielokrotnie powtarzaliśmy większość ujęć jednak rezultat przerósł nasze najśmielsze oczekiwania, czego dowodem były gromkie brawa publiczności zgromadzonej na imprezie.
  5. Od marca br. opiekunowie projektu uczestniczą w kursie internetowym dla nauczycieli w ramach Filmoteki Szkolnej. Akcji!  Udział w tym przedsięwzięciu poszerza naszą wiedzę oraz umiejętności praktycznego wykorzystania filmów do realizacji tematyki filmowej w ramach zajęć dydaktycznych i pozalekcyjnych.  Jednym z warunków zaliczenia modułu jest wykonanie jednego zadania spośród kilku proponowanych. Głównie są to działania, które  należy przeprowadzić z uczniami. Te zadania to:

a)            Wykonanie plakatu reklamującego pakiet Filmoteki Szkolnej – dzieci samodzielnie ułożyły hasło reklamujące,  zaprojektowały wygląd plakatu, zebrały materiały, następnie wybrały miejsce w szkole, w którym plakat był najbardziej widoczny.

b)            Rozpisanie w formie scenariusza przedstawionej scenki. Na godzinie wychowawczej podzieliłam klasę I Gimnazjum na dwuosobowe grupy, po czym przedstawiłam scenkę nad którą będą pracować. Na początku uczniowie do zadania podeszli troszkę sceptycznie, posypały się pytania: ale jak? dlaczego? za co? Widząc jednak, że nie mają wyjścia zabrali się do pracy. Najwięcej trudności przysporzyło im wpisanie w scenariusz sytuacji i okoliczności towarzyszących. Po 45 minutach powstały krótkie scenariusze. Dzięki pracy nad tym zadaniem uczniowie przekonali się, jak ciężką pracą, duzym wysiłkiem intelektualnym jest stworzenie ciekawego, oryginalnego scenariusza filmowego. 

c)            Przeprowadzenie wśród uczniów całego Gimnazjum ankiety na temat wiedzy o polskim filmie. Wyniki wykazały, że młodzież nie posiada dostatecznej wiedzy na powyższy temat. Jest to zatem bodziec do podejmowania tematów związanych z filmem również podczas realizacji programów nauczania. 

  1. W ramach projektu zorganizowany został również Nocny Maraton Filmowy. Przygotowania rozpoczęłyśmy od stworzenia programu imprezy oraz przedłożenia go P. Dyrektor. Następnym zadaniem było przygotować pomieszczenie i sprzęt. Zaplanowałyśmy projekcję trzech filmów, między każdą robiłyśmy przerwę np. na pieczenie gofrów, gry i zabawy ruchowe oraz pieczenie tostów. Takie imprezy zawsze świetnie integrują klasę.
LAST_UPDATED2