Wizyta w Szwecji PDF Drukuj Email
Wpisany przez mgr Anna Skwara
Wtorek, 14 Luty 2012 12:02

alt

W dniach od 14-21.01.2012r. 12 uczniów z klasy III Gimnazjum Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach: Monika Sierka, Karolina Syrek, Klaudia Rucińska, Sylwia Żurek, Dagmara Kundas, Krystian Krzykawski, Michał Łukasik, Kamil Nowak, Piotr Garczyk, Przemysław Nowak, Mateusz Opaliński, Konrad Walo wraz z nauczycielkami p. Anną Skwarą oraz p. Aleksandrą Bułą uczestniczyli w pierwszej wizycie zagranicznej w ramach projektu Comenius „Moving!!!for quality of life” realizowanego w Gimnazjum w Żelisławicach w latach 2011-2013.

Wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzania Sztokholmu, stolicy Szwecji, w której mimo fatalnej pogody udało nam się zobaczyć panoramę miasta, wspaniałą zabudowę stolicy, okolicę Royal Castle, a także Muzeum Nobla. Stamtąd, po trzygodzinnej podróży autokarem dotarliśmy do naszego punktu docelowego – miasteczka Mariestad, położonego nad największym jeziorem w  kraju , gdzie pod szkołą czekali na nas wraz z rodzicami nasi koledzy i koleżanki ze Szwecji. Pobyt w Mariestad to przede wszystkim praca nad realizacją celów zawartych w projekcie. Cztery grupy partnerskie – ze Szwecji, Polski, Hiszpanii i Niemiec wspólnie uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez szwedzką szkołę. Uczniowie prezentowali przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne promujące swój kraj, region oraz szkołę. Brali udział w grach na tzw. „przełamanie lodów”, uczestniczyli w Dniu Sportu, w którym drużyny rywalizowały             w hokeju halowym. Kręcili lip-dupa, piekli popularne w Szwecji ciasteczka „Pepperkakor”. Bawili się na międzynarodowej szkolnej dyskotece, uczestniczyli w quizach, zabawach, rajdzie pieszym oraz wspólnych spotkaniach. Duże znaczenie podczas pobytu miała również sprawa przełamania barier językowych. Wszyscy świetnie poradzili sobie ze znajomością języka i w sposób naturalny posługiwali się na co dzień językiem angielskim. Uczniowie nawiązali wiele znajomości i przyjaźni. Wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejną wizytę, która tym razem odbędzie się u nas w Żelisławicach w maju tego roku.