Klucz do uczenia się PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Machura   
Środa, 11 Kwiecień 2012 20:16

Każdego dnia w naszym przedszkolu dzieci z grupy 3 i 4 latków uczestniczą w zajęciach z programu Klucz do uczenia się.

Co poniedziałek rozbrzmiewa dźwięk dzwoneczka, który zaprasza dzieci do świata bajek. Nauczycielka zakłada  wianek narratora, siada w  fotelu i czyta dzieciom bajeczkę.

Każda bajka składa się z pięciu sesji co daje możliwość głębokiego zrozumienia konstrukcji bajki poprzez postępowanie zgodnie z ustalonym zestawem procedur, określanym jako modelowanie wizualne. W ostatniej sesji dzieci mają możliwość wcielenia się w postacie z bajek i odegranie bajki, co sprawia im ogromną radość        i przyjemność.

Takie wewnętrzne zaangażowanie się sprawia, że dzieci rozwijają swoje kompetencje językowe, co więcej dzięki udziałowi w  zajęciach z programu literackiego rozwija się zamiłowanie dzieci do bajek i baśni.

Czwartek to dzień, w którym dzieci mają możliwość zamienić się w architekta czy budowniczego i wznosić swoje budowle, jak na razie dzieci wiedzą już jak zbudować   z klocków mebelki dla lalek takie jak: krzesełko, stół, łóżeczko czy fotel, zagrody, wież, bramy.

Dzięki udziałowi w tych zajęciach rozwija się język matematyczny, podczas zajęć między innymi dzieci operują takimi pojęciami jak: sześcian,  prostopadłościan, walec,  ostrosłup, deska, płytka itp.

Moduł ten zapewnia również dzieciom możliwość analizy struktury przedmiotów, planowania, artykułowania swoich zamierzeń i ich realizacji przy pomocy drewnianych, modularnych klocków.

Przedszkolaki lubią również zajęcia z modułu Kreatywne modelowanie – dzięki udziałowi w tych zajęciach dzieci rozwijają swoja kreatywność, a także w łatwy sposób tworzą kompozycje artystyczne jak jabłka na drzewie, czy opadające liście i wiele innych. Podczas wspólnej pracy rozwijają się również u dzieci umiejętności społeczne.

Program zapewnia dzieciom nie tylko gotowość szkolną, ale również przygotowuje je do pewnego poruszania się w świecie społecznym  i emocjonalnym, a nabyte umiejętności myślenia, analizowania, planowania i realizowania planów to prawdopodobnie najważniejsze owoce pracy z programem, które przydawać się będą           w całym późniejszym życiu.

Podsumowując Klucz do uczenia się jest ofertą, która udoskonala umiejętności rozwojowe małych dzieci.