Oj, działo się, działo... PDF Drukuj Email
Wpisany przez mgr Anna Skwara   
Wtorek, 15 Maj 2012 07:46

alt


W dniach od 2 do 11 maja br. w naszym Gimnazjum, w Żelisławicach gościło 39 uczniów oraz 5 nauczycieli ze Szwecji, Niemiec oraz Hiszpanii. Było to drugie spotkanie młodzieży w ramach projektu Comenius „Moving!!! For quality of life” realizowanego przez naszą szkołę w latach 2011-2-13.

Uroczyste otwarcie naszego spotkania wraz z przedstawicielami władz oraz środowiska lokalnego, zastępcą Burmistrza Dariuszem Waluszczykiem, sołtysem Żelisławic p. Janem Machurą, paniami z KGW Żelisławice oraz Prezesem Związku Pszczelarzy p. Lucjanem Mertą odbyło się w piątek 4 maja. Uczniowie naszej szkoły przywitali swoich kolegów z państw współpracujących krótkim programem artystycznym, wykonując najbardziej popularne przeboje danego kraju, nastąpiła krótka prezentacja przybyłych uczniów oraz  omówienie głównych założeń projektu zaprezentowane przez koordynatorkę projektu panią M. Angels Riu Muixi. Wieczór zakończył się dyskoteką międzynarodową, w trakcie której wszyscy bawili się przy dźwiękach popularnych piosenek europejskich. Pobyt uczniów w Żelisławicach to prawie 10 dni pełnych wrażeń, niezapomnianych przygód oraz intensywnej pracy projektowej. Uczniowie uczestniczyli w wycieczkach do Krakowa i Wieliczki, na Jurę, po Siewierzu. W godzinach popołudniowych z pomocą p. Olgi Myrty i p. Grzegorza Węglarza, którzy byli naszymi przewodnikami zobaczyliśmy zamek siewierski, widok z wieży zamkowej, chociaż zamglony wzbudził zainteresowanie , podobnie jak most zwodzony. Uczniowie mogli poprzymierzać stroje  z epoki  . Byliśmy  w Izbie Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu . Spacerując  przez Rynek przeszliśmy do   Stałej Wystawy „Kanion Colca – Polacy w Peru”. Wystawa składa się z blisko 100 zdjęć, map i diagramów, dokumentujących odkrycie najgłębszego kanionu na świecie Rio Colca w Peru przez Polaków w 1981r.    Byliśmy w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie zobaczyliśmy Wystawę Pszczelarską zorganizowaną przez Gminne Koło Pszczelarzy w Siewierzu. Wystawa powstała w 200-lecie urodzin ks. Jana Dzierżona. W następnym dniu  uczniowie brali udział w międzynarodowym Dniu Sportu, ponieważ sport  jest głównym celem naszego projektu. Impreza jak na olimpiadę przystało rozpoczęła się zapaleniem znicza olimpijskiego. Drużyny rywalizowały ze sobą w trzech konkurencjach, - meczu piłki nożnej, torze przeszkód oraz w konkurencjach z tzw. „przymrużeniem oka”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.  Braliśmy również  udział w spartakiadzie leśnej zorganizowanej we współpracy z Nadleśnictwem Siewierz. Spartakiada składała się z biegu patrolowego opartego na konkurencjach sportowych i wiedzy ekologicznej. Był pokaz akcji gaśniczej przeprowadzony przez helikopter oraz wóz bojowy PSP w Będzinie. Dzięki zaangażowaniu  Koordynatora Regionalnego PGL LP RDLP w Katowicach p. Krzysztofa Borunia uczestniczyliśmy w kampanii „Świadomi zagrożenia”, której celem jest podniesienie świadomości w zakresie odpowiedzialnego zachowania się w lesie i jego otoczeniu, aby zminimalizować ryzyko zaprószenia ognia. Obejrzany film  profilaktyczny „Groźny czerwony kur” wskazuje najbardziej powszechne przyczyny pożarów lasów, którymi są celowe podpalenia, nieostrożność dorosłych czy wypalanie łąk. Ważnym przesłaniem kampanii jest także apel o porzucenie obojętności i aktywne reagowanie na zagrożenia – jeden telefon na numer alarmowy 998 lub 112 może uratować las. Jako pamiątki otrzymaliśmy czapeczki z napisem  „Zabawa  z ogniem  mnie nie jara”. Piekliśmy kiełbaski  i kosztowaliśmy żołnierskiej grochówki. Uczniowie mieli również możliwość skosztować tradycyjnych polskich pieczonek, które udało nam się zorganizować dla tak licznej grupy młodzieży  przy pomocy rodziców. Oczywiście to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowaliśmy dla naszych gości, to również zajęcia w szkole, warsztaty ceramiczne, spotkanie z pszczelarzem, z paniami z KGW z Żelisławic w naszej Izbie Regionalnej, „Wieczór Polski” z  nauką narodowego tańca polskiego – Poloneza.


Uczniowie przez tek kilka dni mogli doskonalić swoje umiejętności językowe, nawiązali wiele przyjaźni, a gościnność polska, którą pokazali rodzice dzieci przyjmujących uczniów podkreślana była na każdym kroku. My ze swej strony dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w to ogromne przedsięwzięcie, pomagali nam i wspierali. Dziękujemy rodzicom za ich trud i poświęcenie, za ich gościnność i pomoc, pracownikom MGOK w Siewierzu, Nadleśnictwu Siewierz, Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie, państwu prowadzącym warsztaty ceramiczne, paniom Hannie Nowak, Janinie Merta, Helenie Nowak, Kazimierze Będkowskiej z KGW Żelisławice oraz p. Lucjanowi Mercie. Mamy nadzieję, iż następne spotkanie, które odbędzie się w grudniu br. w niemieckim Monachium będzie równie ciekawe i nasi uczniowie wrócą bogaci w nowe doświadczenia i pełni nowych wrażeń.

LAST_UPDATED2