„Practical chemistry at home” projekt Comenius w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żelisławicach – wizyta na Cyprze. PDF Drukuj Email
Wpisany przez mgr Anna Gnacik
Wtorek, 22 Styczeń 2013 07:15

W dniach 14-19 stycznia 2013r. miała miejsce kolejna wizyta szkół partnerskich w ramach projektu Comenius tym razem na Cyprze. Szkoła goszcząca, the School for the Deaf, mieści się w stolicy Nikozji.

Jest to zespół składający się ze żłobka, przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum, w którym uczy się 19  dzieci z wadą słuchu.  W spotkaniu brały udział delegacje z Grecji, Włoch i Polski.  Partnerzy zostali powitani  bardzo uroczyście a program wizyty był nie mniej interesujący. Uczniowie szkoły goszczącej przygotowali program artystyczny o pszczołach , gdyż tematem wiodącym tej wizyty były produkty pochodzenia pszczelego. Mieliśmy możliwość spotkania z „ pierwszą damą” w Pałacu Prezydenckim w Nikozji. Podczas rozmowy żona prezydenta Cypru wysłuchała informacji na temat każdej ze szkół oraz kraju ,  z którego pochodzą. Był to niezwykły zaszczyt brać udział w spotkaniu na tak wysokim szczeblu. Wręczyliśmy  upominki, wizytówki swojego kraju, mające upamiętnić ten szczególny moment.  Koordynatorzy  zabrali  nas na spotkanie z pszczelarzem, temat jakże bliski naszej szkole i naszej miejscowości. Mieliśmy  możliwość posmakowania różnych gatunków miodu z Cypru, w tym pomarańczowego. Wybraliśmy się  także na wspólną wycieczkę po stolicy – Nikozji. Zwiedziliśmy pobliskie miasta i miejscowości, takie jak Xirokitia, Lefkara, Limassol oraz miejsce narodzin Afrodyty, zgodnie z mitologią to Petra tou Romiou. Cypr posiada  niezwykłe bogactwa archeologiczne, których część  mogliśmy zobaczyć w Muzeum Archeologicznym. Kraj  słynie również z rękodzieła, zwłaszcza produkcji koronek. Ostatnim etapem wizyty były warsztaty w szkole goszczącej, podczas których zrobiliśmy krem do twarzy na bazie naturalnych składników – wosku pszczelego, propolisu, oliwy z oliwek i witaminy E. Przepis bardzo prosty a krem doskonały, bo naturalny. Każdy z  nas otrzymał porcję tego specyfiku o nazwie „kiralifi”. Na koniec gospodarze przygotowali prezentację na temat zrealizowanych celów, było to krótkie podsumowanie dotychczasowych działań szkół uczestniczących w projekcie. Głównym celem jest uczenie się przez działanie, dlatego ważne są produkty końcowe wykonane wraz z uczniami. Do tej pory wykonaliśmy  mydło, jogurt, krem i maseczki do twarzy na bazie produktów pszczelich, wszystko z naturalnych składników, sposobem domowym. Odbyły się cztery z pięciu zaplanowanych wizyt, ostatnim etapem będzie wizyta podsumowująca projekt w Turcji. Powstanie także książka, w której zamieszczone będą przepisy i zdjęcia produktów końcowych projektu.