Wizyta uczniów Gimnazjum w Żelisławicach w Niemczech PDF Drukuj Email
Wpisany przez mgr Anna Skwara
Środa, 23 Styczeń 2013 10:09

alt

W dniach od 04.12.-11.12.2012r. 11 uczniów i uczennic  klas I-III Gimnazjum w Żelisławicach wraz z nauczycielkami Anną Skwara i Aleksandrą Buła brało udział w kolejnej wizycie zagranicznej realizowanej w ramach projektu Comenius „ Moving!!!for quality of life”.

Tym razem uczniowie odwiedzili trzecie co do wielkości  miasto w Niemczech – Monachium, w którym znajduje się nasza partnerska szkoła  Werner – Siemens Gymnasium.  W czasie pobytu w Niemczech uczniowie z Polski, Szwecji i Hiszpanii gościli w domach niemieckich kolegów i koleżanek. Jak zwykle była to świetna możliwość wykazania się znajomością języka angielskiego, który jest językiem realizowanego projektu, jak i języka niemieckiego, którego nasi uczniowie również się uczą. Zgodnie z założeniami projektu  uczestniczyliśmy w kolejnym międzynarodowym „Dniu Sportu” zmagając się tym razem z dawną niemiecką grą zespołową „Volkerball” przypominającą co nieco naszego „zbijaka”, choć nie do końca zgadzającą się z jego zasadami. Ponieważ Dzień Sportu zbiegł się z datą 6 grudnia-  Mikołajkami, po zakończonym turnieju wszyscy zostaliśmy zaproszeni na małą uroczystość, gdzie przywitał nas  dyrektor szkoły niemieckiej. Zostaliśmy  poczęstowani wspaniałymi wypiekami i potrawami przygotowanymi przez rodziców uczniów niemieckich, nawiązujących do „zdrowej żywności”, o której uczniowie nie zapominają podczas żadnej z  wizyt. Wśród  końcowych produktów ma powstać książka kucharska z przepisami propagującymi zdrowy styl odżywiania się w każdym z krajów partnerskich. Jedną z atrakcji pobytu w Niemczech była gra miejska , zorganizowana na terenie całego miasta. Uczniowie podzieleni na grupy wykonywali zadania związane z topografią, jarmarkiem bożonarodzeniowym, a także historią Monachium. Weekend to przede wszystkim tzw. aktywności rodzinne. Każda z rodzin goszczących naszych uczniów starała się pokazać im jak najwięcej atrakcji i ciekawych miejsc tego dużego miasta. Były to: miasteczko  olimpijskie, świat BMW, Alianz Arena, czyli słynny stadion Bayernu Monachium, Stare Miasto, kiermasze bożonarodzeniowe. Będąc w Monachium uczniowie mieli również okazję wyjazdu do Austrii, do pięknego, górskiego Salzburga, miasta Wolfganga Amadeusza Mozarta.  Jednak co piękne szybko się kończy. Po dziewięciu dniach pobytu w Niemczech nadszedł dzień powrotu do domu, a także do szkoły. Były to niezapomniane chwile i cudowna przygoda dla każdego z uczniów.