Gimnazjum w Żelisławicach w hiszpańskiej Cardonie. PDF Drukuj Email
Wpisany przez mgr Anna Skwara
Czwartek, 13 Czerwiec 2013 10:51

alt

W dniach  od 29 maja do 5 czerwca tego roku  13 uczniów z Gimnazjum w Żelisławicach wraz z trzema opiekunami p. A. Skwara, p. A. Bułą i p. E. Rucińską brało udział w ostatnim, już wyjeździe zagranicznym w ramach realizowanego projektu Comenius „Moving!!! For  a quality of life”.

Tym razem nasi uczniowie mieli okazję poznać hiszpańską Catalonię. Cardona to miasteczko położone niedaleko Barcelony, w przepięknym terenie górskim. Gościliśmy w szkole koordynatora projektu, który  aktywnie realizowaliśmy przez dwa lata. Ponieważ założeniem projektu było propagowanie ruchu oraz zdrowego stylu odżywiania się, nasz hiszpański partner przygotował dla nas szereg związanych z tym imprez. Już drugiego dnia pobytu uczniowie z Polski, Szwecji, Niemiec i Hiszpanii brali udział w leśnych grach na orientację, w których zmagali się z różnego rodzaju zadaniami, między innymi torem przeszkód, wciąganiem się po linie, czy przeskakiwaniem przez przeszkody. Dwa razy w ciągu naszego pobytu odbył się Międzynarodowy Dzień Sportu. Uczniowie rywalizowali w popularnych grach zespołowych, a także na stadionie lekkoatletycznym uczestniczyli w wielu olimpijskich konkurencjach takich jak bieg przez płotki, rzut młotem, oszczepem, skok w dal. W czasie naszej wizyty mieliśmy przyjemność uczestniczyć w  uroczystościach związanych  z obchodami  Dni Cardony. Był to wieczorny koncert dla społeczności z udziałem Burmistrza oraz Rady Miasta . Największe jednak wrażenie wywarł na nas zwyczaj średniowiecznego korowodu barwnych postaci, który przeszedł z przepięknie położonego na wzgórzu zamku ulicami miasteczka aż do Ratusza w centrum. Uczniowie i nauczyciele przebrani w stroje z epoki uczestniczyli w corocznych obchodach tego święta, pokazie sztucznych ogni, jak również kosztując potraw w trakcie średniowiecznej uczty. Kolejnymi atrakcjami pobytu  w Hiszpanii były wycieczki do Barcelony oraz Monserat, a także wizyta w Cardońskiej Kopalni  Soli, różniącej się znacznie od naszej rodzimej Wieliczki. Wizyta w Hiszpanii była nie tylko atrakcyjna, ale i bardzo bogata w aktywność i pracę projektową. To już praktycznie koniec naszego projektu. Przed nami podsumowanie dwuletniej działalności współpracy z zagranicznymi partnerami.