UZALEŻNIENIE OD INTERNETU PDF Drukuj Email
Niedziela, 22 Grudzień 2013 10:17

UZALEŻNIENIE OD INTERNETU

Jak rozpoznać ten problem?

U osób, które nadużywają Internetu/komputera może pojawić się:

Silna potrzeba lub poczucie przymusu korzystania z Internetu.

Brak kontroli nad długością czasu spędzanego w Sieci.

Problem z powstrzymaniem się od korzystania z Internetu.

Występowanie niepokoju, rozdrażnienia czy gorszego samopoczucia przy próbie przerwania lub ograniczenia korzystania z Internetu oraz ustępowanie tych stanów z chwilą powrotu do Sieci.

Zaniedbywanie dotychczasowych zainteresowań oraz kontaktów z ludźmi na rzecz Internetu.

Spędzanie coraz większej ilości czasu w Internecie celem uzyskania zadowolenia, dobrego samopoczucia, które poprzednio osiągane było w znacznie krótszym czasie.

Korzystanie z Internetu pomimo szkodliwości poświęcania tak długiego czasu na jedną aktywność.

Pamiętaj!!!

Tylko specjalista może stwierdzić, czy dana osoba jest uzależniona od Internetu.

Jeśli rozpoznajesz podobne objawy u siebie - zadzwoń do nas, napisz lub porozmawiaj na czacie.

Wspólnie z konsultantem zastanowicie się, jakie kroki należy podjąć w tej sytuacji.

Konsekwencje nadużywania Internetu:

• Zaniedbywanie nauki oraz codziennych obowiązków;
  • Zaburzenia w sferze uczuć i emocji np. częste uczucie niepokoju, agresja;
  • Brak troski o własne zdrowie (brak snu, brak ruchu, nieregularne posiłki) i higienę osobistą;
  • Wyobcowanie z realnego świata;
  • Problemy w relacjach z ludźmi, unikanie kontaktu z ludźmi w świecie realnym, konflikty;
  • Rezygnacja z zainteresowań i przyjemności;
  • Trudności z koncentracją;
  • Problemy zdrowotne (pogorszenie wzroku, bóle głowy, niedożywienie, zaburzenia snu,nieprawidłowy oddech, zespół kanału nadgarstka, skrzywienia kręgosłupa).

Materiały opracowała mgr Agnieszka Sieradzka – pedagog szkolny