„Mitologiczne potyczki”- czyli kolejna odsłona Powiatowego Konkursu Mitologicznego w Żelisławicach pod hasłem „W świecie bogów i herosów greckich” PDF Drukuj Email
Wpisany przez mgr Aleksandra Buła   
Piątek, 27 Czerwiec 2014 03:33

     Od wieków społeczeństwa  europejskie czerpały  z kultury hellenistycznej,   to co najcenniejsze i najbardziej wartościowe. Zarówno życie gospodarcze jak i kulturowe opierało się na osiągnięciach myśli starożytnych Greków i Rzymian. Ta kolebka ludzkiej cywilizacji nadal emanuje niespożytą siłą. Współczesny człowiek nie jest obojętny na mądrości płynące z kart starożytnych ksiąg. Niejednokrotnie rozczytuje się w mitycznych opowieściach o legendarnych bohaterach. Jak pisał amerykański mitoznawca Joseph Gampbell: „Każdy człowiek musi znaleźć taki aspekt mitu, który będzie związany z jego własnym życiem”. Z kolei filozof austriacki Karl Popper mawiał: „Nauka musi zaczynać się od mitów”. Idąc tym tropem od ponad trzynastu lat staramy się łączyć „przyjemne z pożytecznym”,  organizując w naszej szkole  Konkurs Mitologiczny  pod hasłem          „W świecie bogów i herosów greckich”. Od tego roku dzięki zabiegom pani dyrektor Ewy Stelmach przyznano nam status konkursu powiatowego. Tym samym zasięg naszego oddziaływania znacznie się poszerzył, choć dla nauczycieli i uczniów naszej gminy jest już on doskonale znany.


     Miłośników zmagań mitologicznych gościliśmy w murach naszej szkoły 23 maja 2014 roku.Tego dnia  o godzinie 10  z minutami rozpoczęły się  zmagania ośmiu drużyn ze szkół z: Brudzowic, Siewierza, Wojkowic Kościelnych, Poręby, Pińczyc, Koziegłów i Żelisławic. Rozegranych zostało siedem konkurencji prowadzonych przez organizatorki konkursu panie mgr Dorotę Grzesiak i mgr Barbarę Będkowską. Zadania te wymagały od uczestników dużej wiedzy z zakresu mitologii greckiej. Rywalizacja była bardzo wyrównana. W konsekwencji pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Pińczyc, w skład której wchodzili uczniowie klasy IV: Emilia Cichopek i Filip Skwara. II miejsce przypadło drużynie gospodarzy: Wiktorii  Machurze i Mikołajowi Bronclowi z klasy V z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Żelisławicach, natomiast III miejsce zajęli uczniowie: Jakub Jąderko i Mikołaj Legawiec ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu. Nad przebiegiem konkurencji czuwało jury powołane z grona nauczycieli- opiekunów drużyn. Po zakończonej rywalizacji pani dyrektor wręczyła podziękowania dla nauczycieli przygotowujących dzieci do konkursu, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy wraz z lekturami. Zwycięzcy natomiast obok dyplomów otrzymali szereg ciekawych i bogato ilustrowanych książek o tematyce związanej z konkursem. Pamiątkowe zdjęcie zakończyło to miłe spotkanie.

     Mamy nadzieję, że za rok będziemy mieli przyjemność gościć ponownie tych wspaniałych, młodych ludzi, którzy z takim entuzjazmem zgłębiają tajniki wiedzy o bogach i bohatera greckich.  Być może dołączą do nich inni.  Szczerze w to wierzymy.


Dorota Grzesiak

LAST_UPDATED2